#ttm_стаття #Від_маРІЧКи

Хто платить, той і дівчину танцює

Трохи про бюджет в парі
Я є у чатах theytoldme, де ви обговорюєте прикольні і часто суперечливі теми. От, наприклад про гроші у парі.

Для мене ця тема стала актуальною відносно недавно. Коли я жила в гуртязі і харчувалась тим, що приносила зі школи, мені було не до того, щоб розбиратись, хто за що платить. Просто ніхто ні за що не платив. «Малобюджетне» кохання, виходить, може знижувати кількість конфліктів у парі, але напевно, це його єдиний плюс.

З вами Тетяна, коуч у стосунках, співавторка блогу про стосунки pots.i.lunky, і сьогодні ми будемо говорити про гроші крізь призму стосунків.

В чому, власне, проблема?

Зараз є купа статей і навіть книг про те, як говорити про гроші і складати спільний бюджет. Здавалось би, все просто: подивіться як може бути, обговоріть з партнером і домовтесь, як вам обом буде зручно. Але ж ні… розлучення і розриви стосунків часто стаються через гроші. У підтвердження цьому є статистика, та додавати її не буду, бо мене знову захейтять за те, що вона американська.

Тому далі, як завжди, моя особиста думка, побудована на моїх особистих історіях, яка прояснює (в будь-якому випадку для мене), чому виникають проблеми у фінансовій стороні стосунків.

Причина 1: різні уявлення про «норму»

Історія перша. Мої батьки мали спільний бюджет. Коли ще не було пластикових карток, вони приносячи додому заробітню плату, фізично клали її у «спільне місце» у шафі. З цих грошей потім формувався бюджет на місяць, вирішувалось скільки хотдогів купить собі маленька Таня і робились заощадження. Уявіть моє здивування, коли я дізналась, що у батьків мого хлопця завжди був роздільний бюджет: тобто кожен мав свої гроші і на хотдоги можна було просити і від мами, і від тата.
Ти здивуєшся, якщо я скажу, що в тебе в голові сидить купа переконань родом із дитинства, про те, як все має відбуватись? Питання фінансів у стосунках — не виняток.

Якщо ти живеш у світі, де дівчина «повинна», а «чоловік» мусить — то ці переконання, можливо, у тебе загартовані не гірше сталі.

Уяви, що ти переконана/ний, що все повинен оплачувати чоловік, а твій партнер/ка, прагне роздільного бюджету. Якщо ви будете покладатись на те, що якось воно саме вирішиться і не будете домовлятись — вас чекає романтично-валютний колапс ще задовго до першої спільної поїздки «на моря».

Тому спілкуйтесь, панове.

Розказуйте, що для вас окей, і слухайте, що вважає нормою партнер. І відносно цієї інформації вже доведеться домовлятись.

Причина 2: значна різниця у доходах партнерів

Історія друга. Якось у магазині ми з колишнім вибирали апельсини. І одні були за 17 гривень, а інші — 28. Ми посварились, бо хлопець просто не розумів, для чого купувати дорожчі апельсини. А у мене не вкладалось в голові, як можна купити дешевні, знаючи, що вони кислі і з кісточками.
Ми по-різному можемо розуміти, що таке «значна» різниця.

Хтось вважатиме «значною» різницею 5 тисяч гривень, а хтось 15 тисяч доларів. Я тут визначаю «різницю» як спосіб мислення і індикатор рівня розвитку потреб партнера. Складно?

Давай простіше. Наприклад, хлопець знімає роздовбану квартиру на Дарниці разом ще з 4 пацанами, а дівчина – симпатичну двокімнатну квартиру у центрі, яку використовує і як житло, і як творчу майстерню.


Конфлікти тут можливі одразу: хлопець може не розуміти, для чого витрачати так багато грошей на житло в центрі, якщо ти й так працюєш з дому. Дівчина в свою чергу не розуміє, як дорослий чувак може ділити свою кімнатку на Дарниці ще з одним чуваком і навіть не намагається заробити більше. І не тому, що вони не хочуть зрозуміти один одного, а просто тому, що не можуть. У них різні гроші стоять за поняттями «комфорт», «нормальне життя» та «обов'язкові витрати».

Ідея в тому, що важко будувати стосунки, коли те, що для одного бюджет на місяць, для іншого — смачна вечеря у ресторані.

Причина 3. Пропаганда побутової проституції

Історія третя. Під час курсу «Психологія сімейного життя та основи консультування пар» викладачка розповідала нам, що якщо чоловік робить какашку – то його треба привчати до того, щоб він "купував" твоє прощення подарунками. І типу, чим більша какашка — тим більший подарунок має бути замість «каяття».
Всім нам знайома модель пари «успішний і красива», в якій ролі розділені точно за принципом: «У чоловіка є робота, а краса жінки — робота теж». Звідси ж купа мемасів про «заплати за вечерю, бо вона вклала кучу грошей у свій зовнішній вигляд» (так, ніби чоловікам не треба митись і одягатись). Тобто дівчина із таким майндсетом «інвестує» в свій зовнішній вигляд, щоб потім отримати дивіденди у вигляді Мальдів, гарної квартири і грошиків, на ще дорожчі косметичні процедури і шмотки.

Замість слова «краса» — насправді можна поставити будь-яке із слів: побут, діти, кухня. Особливо суть повідомлення не зміниться. Часто ті, хто спочатку «качають» губи — потім «качають» на качельках своїх дітей.

Фішка в тому, що гроші у родині = влада. І звідси можливі конфлікти: бо виявляється, що той, «хто бере», насправді не має права голосу.

Звісно, бувають різні випадки, але головний меседж в тому, що такі стосунки не про партнерство, а про підкорення. Якщо всім все підходить — будь ласка. Тим більше, що роблячи хатню роботу, можна багацько відскубнути під час процесу розлучення.

Причина 4. Переконання, що велике кохання переможе всі можливі проблеми

Почуття — це гарно.

Але недостатньо, якщо при цьому не домовлятись.

Історії попелюшок із 50 відтінками чого завгодно у реальному житті розбиваються у відмінності у звичках, способах життя і брак комунікації.

Тому я щиро рада вашим почуттям, та вчитись говорити про гроші з партнером — критично важливий скіл для побудови тривалих стосунків. Іноді навіть говорити мало. В окремих випадках доведеться також зробити якісну роботу зі своїми переконаннями про гроші і тим, як мають будуватись стосунки у фінансовій (і не тільки) площині. Бо, до речі, я вважаю «фінансову сумісність» між партнерами, не менш важливою, ніж сексуальну.

А ти що думаєш з цього приводу? Пищи сюди і підписуйся на наш блог. Там ще багато цікавого про стосунки.
коуч у стосунках, співавторка
блогу про стосунки pots.i.lunky