ttm_pro

НБУ за 2 хвилини

Політота
Але насправді то не про НБУ. То про правила гри і про котлети.

Припустимо, ми на безлюдному острові і в нас лишилось 200 кг м'яса.

Нас будуть шукати, але треба протриматись якомога довше. Тому ми порахували, що якщо збирати траву і домішувати в м'ясо, то нам вистачить всім по одній котлеті ще 30 днів.

Норм.

А ще ми визначили, що Вася готує, Коля і Маша збирають траву, а Саша роздає всім котлети та контролює м'ясо.

Норм.

І от на третій день Саша (м'ясник) підходить до Васі (повара) і каже: "А давай ти будеш робити не 4 котлети, а 6. І ми з тобою будемо їсти по 2 котлети на день. Той охуїває, але відмовляється. Тоді Саша каже всім, що він весьолий парінь, а Вася — підар і ніззя, щоб підарські руки готували котлети.

Всі б'ють Васю, і тепер Саша контролює м'ясо і готує котлети.

Що таке інфляція?


Продовжимо з котлетами. Саша жре котлети без трави, Коля і Маша жруть з травою і потихеньку починають прозрівати.

Тоді Саша вигадує гроші.

Каже: "От ви рвете по кілограму трави і отримуєте по котлеті. А тепер будете рвати по кіло трави і отримувати по три камінця. І за три камінця зможете купити котлету".

Ну, логічно. Тим паче можна нарвати ж 2 кіло трави і отримати 6 камінців. Охуєнно.

І от Маша з Колею нарвали по два кіло і Саша дав їм по шість камінців. Але котлети всього дві. І тут може бути декілька варіантів:

  • Саша скаже, що котлети по три камінці і решту заощаджуйте — це як в радянському союзі, коли гроші типу були, але ти їх міг тільки на книжку покласти.
  • Саша почне продавати більше котлет — і м'ясо швидше скінчиться. А зважаючи на те, що він сам їсть по дві-три порції, то скінчиться ВНІЗАПНО.
  • Саша скаже - а котлети тепер по шість камінців. Не хочете — на ринку попитайте. Це інфляція.

Якщо перевести на наші реалії — це коли за одні й ті ж гроші можна купити менше. Ну або товари дорожче — з якого боку подивитись.

Я не економіст, тому пояснюю, як розумію.

Але давайте закінчимо з котлетами. Коля і Маша рвуть по кіло трави. При цьому в ринковій економіці Вася (повар) не буде довго сидіти голодним і почне смажити банани. Без грошей, йому не треба їх продавати, але коли з'явились камінці, то він може продавати два банани за чотири і на чорному ринку з ті ж чотири камінці купувати собі котлету.

Так от, коли все прийде до балансу, то всі ціни стабільні і всі типу ситі. Але ніхто не робить смузі із кокосу — бо нема сенсу.

Тоді Саша, якщо він не їблан, вкине трохи зайвих камінців людям, щоб у них з'явились зайві гроші. А Вася зрозуміє, що можна не тільки смажити банани, а ще й робити кокоси.

Отже, якщо вкинути трохи нових грошей, то можна простимулювати всю економіку.

Дуже спрощено — нові грошей без нових товарів = інфляція. Це норма, бо трохи нових грошенят у людей може стимулювати економіку розвиватись.

Нарешті НБУ?


НБУ — це Нацбанк. Типу незалежна організація, задачею якої є слідкувати за стабільністю економіки загалом і стабільністю інфляції зокрема.

В них є два важливих з моєї точки зору важелі цієї стабільності:


  1. друк грошей
  2. облікова ставка.

Друк грошей


Нацбанк може додруковувати гроші, щоб стимулювати економіку розвиватись, а може збирати гроші у населення.

Якщо надрукувати забагато грошей — то почнеться інфляція і на заощаджені 100 гривень вже не можна буде купити того, що раніше.

Зрештою, я навіть не знаю, чи друкують вони фізично ті гроші. Ніщо їм не заважає просто ввести циферки в компуктер. Фінансисти, напишіть в лічку, чи це реальний фізичний друк.

Якщо взагалі гроші не додруковувати, то можна загальмувати економіку, бо всі гроші під матрацами і не працюють.

Облікова ставка


Звичайні банки заробляють на тому, що беруть гроші на депозит по 8%, а віддають в кредит по 15%. Цифри умовні, але кредити завше мають бути дорожчі.

Є кишенькові банки, але то інша історія. Не зараз.

Облікова ставка — це типу відсоток, за яким Нацбанк кредитує звичайні банки.

Чим більший цей відсоток, тим вигідніше банкам брати депозити у населення. Тоді банки всмоктують у людей готівку.

Чим менший відсоток, тим банкам вигідніше кредитувати населення. Бо можна взяти у Нацбанку і роздати людям кредитні айфони.

Так за що відповідає НБУ


Він відповідає за стабільність.

Він зменшує і підвищує ставку, щоб кількість грошей у населення збільшувалась чи зменшувалась — щоб були вільні гроші і економіка зростала (тобто нашому Васі хотілось робити смузі з кокосу).

Крім того, НБУ слідкує, щоб нічого не наїбнулось, банки не банкротили і курс був таким, яким він природньо має бути.

Наприклад, коли приватизували ПриватБанк, то НБУ приймав безпосередню участь. НБУ казав, що Приват всмоктав у себе купу грошей від людей, потім ці гроші віддав своїм людям під заставу майна, яке нічого не вартує. Типу Коломойський сам собі дав кредит на мільярд під заставу стадіона, який ніхто ніколи не купить.

НБУ має за цим слідкувати також.

Тобто НБУ — це орган, який контролює, що всі дотримуються правил.

Що відбувається зараз?


Наш президент вирішив всіх наїбати з котлетами.

Він каже: "Для того, щоб всім чесно поділити котлети, треба щоб котлети ділив я і мене ніхто не контролював. А те, що мої друзі люблять найобувати з котлетами — то не зважайте".

Тобто Президент каже: "Саме я маю казати, хто має сидіти (привіт Стерненку, Пояркову, Ріфмастеру і засранцям з розбійниками). Саме я буду казати, як судити (привіт Трубі). Саме я маю визначати, який буде курс і коли включати станок, щоб надрукувати гроші. Саме я маю визначати, кому бізнес вести, а кому хуй. Саме зі мною треба домовлятись, якщо хочете поставити смотрящих над культурою, освітою та екологією".

Нещодавно Зеленський дотиснув Смолія (це чувак, який очолює НБУ і робить курс долара стабільним останні декілька років). Тобто Зеленський прямо знищує будь-яку незалежність органів влади. Як це вже зроблено в ГПУ, ДБР і судах (ще один тотальний передєл судів анонсував Саакашвілі).

Так не працює в нормальній країні.

Ми всі маємо грати по правилах. Якщо президент не вміє щось робити в межах правил, то лишається тільки палити шини. Ми це вже бачили в Росії, Білорусі та у нас.

І у нас мені подобається найбільше.